Hudebna Facebook Youtube
kytara Stupnice a improvizace Zde budou postupně přibývat lekce a podklady pro hraní stupnic a jejich využití při improvizaci.
V následující lekci si ukážeme základy improvizace s kytarou. Řeč bude o pentanonice. Vyzkoušíte si dva základní tvary pentatoniky, kterou můžete použít k improvizování do skladeb v Dur, Moll nebo Blues. Např. C dur pentatoniku můžete využít jako Amoll pentatoniku nebo pro A blues. Protože budete hrát s odlišným základem, stupnice bude vždy znít trochu jinak a budou vás v ní napada i jiné kombinace tónů pro improvizaci. Ukážeme si univerzální posuvné prstoklady, které můžete použít zároveň v různých tóninách. Pentatonika má jen 5 tónů a oproti plné "Jónské" durové stupnici tedy o dva tóny méně. Když vezmeme durovou stupnici C, D, E, F, G, A, H a vynecháme půltónové kroky F a H, získáme pentatoniku C dur: C, D, E, G, A


V další lekci si zkusíte rozšířenou bluesovou pentatoniku, s jedním "bluetonem" navíc oproti běžné pentatonice. K blues a této stupnici patří neodmyslitelně technika Bendingu (vytahování strun), a proto je v lekci zkusíme společně.


Kontakt
O nás

kytara kytara